Botoks

Ekim 18, 2021 0
botoks-ali-kavuzlu.png

Botoks, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksindir. Botoks sinirlerden kaslara giden sinyalleri bloke eder. Bu sayede botoks enjekte edilen kas güçlü kasılamaz ve bu da kırışıklıkların gevşemesini ve yumuşamasını sağlar. Botoks en çok kaş çatmaya bağlı kaş arasında oluşan çizgileri, alın çizgilerini ve göz çevresindeki çizgilerini (kaz ayağı) gidermek için kullanılır.  Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kaslarının geçici olarak kasılmasını bloke ederek yorgun, kızgın ve üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırır. Göz çevresine yapılan uygulamayla ayrıca kaşların uç kısımları bir miktar yukarı doğru da kalkar. Kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilir.

Botoks İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle uzman tarafında enjeksiyon yapılacak bölge incelenir ve hangi miktarda botoksa ihtiyaç olduğu belirlenir. Botoks işlemi yapılmadan önce enfeksiyon riskini azaltmak için cildiniz temizlenir. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir.  Uygulama öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılarak hissedilebilecek ağrı minimuma indirilir. Uygulamada botoksu belirli kaslara enjekte etmek için çok ince bir iğne kullanır. Uygulama süresi ortalama 10 dakikadır.

Tam etki göstermesi genellikle 7 ila 14 gün sürer. İşlemden en az 3 gün önce başlayarak alkolden kaçınılmalıdır. Ayrıca morarmayı önlemeye yardımcı olmak için tedaviden 1 hafta önce aspirin ve iltihap önleyici ilaçlar bırakılmalıdır. Botoksun çevre kaslara yayılmaması için 24 saat boyunca uygulama bölgesini ovalamaktan kaçınılmalıdır.

Tedaviden sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Herhangi bir iyileşme süresi gerektirmez.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoksun etki süresi 4 ila 6 ay arasında değişir. Kas hareketleri yavaş yavaş geri geldiğinde, çizgiler ve kırışıklıklar yeniden ortaya çıkmaya başlar ve tekrar botoks uygulanması gerekir. Düzenli olarak botoks uygulandığında kaslar küçüldüğü için çizgiler ve kırışıklıklar zamanla daha az şiddetli görünür.  Sonuçların uzun süreli olması için uygulamanın tekrarlanması gerekir.

Kliniğimizde botoks uygulaması aşağıdaki amaçlarla yapılmaktadır :

  • gözlerin dış köşesinde görünen çizgileri (kaz ayakları) gidermek
  • kaşlar arasındaki kızgın ifadeye neden olan çizgileri gidermek
  • alın kırışıklıklarını gidermek
  • kaşların kaldırılması ve kaşlara istenen şeklin verilmesi
  • diş sıkmaya bağlı oluşan çiğneme kası büyümesini önlemek (masseter botoks)

Masseter Botoks

Masseter, çiğnemeye yardımcı olan kaslardan biridir. Yüzün yan tarafında bulunur ve elmacık kemiklerini alt çene kemiğine bağlar. Botoksun masseter kaslara enjekte edilmesi işlemine masseter botoks adı verilir. Çene botoksu olarak da adlandırılır. Bu yöntemde, botulinum toksini masseter kaslara enjekte edilerek bu kaslardaki sinir sinyallerini geçici olarak bloke eder ve bunun sonucunda kas hareketi zayıflar. Maseter botoksu ile yüze kare şekli veren masseter kaslarının boyutu küçültülerek çene kısmındaki köşeli görüntü ortadan kaldırılır. Daha ince, V şeklinde bir çene çizgisi oluşturur.

Masseterde Botoks aşağıdaki durumlar için kullanılabilir :

  • diş gıcırdatma tedavisi, diş hassasiyeti ve diş ağrısını gidermek
  • çene gerginliğini, ağrıyı ve kenetlenmeyi azaltmak, kare çeneyi şekillendirmek
  • baş, ; çene, boyun, kulak ve yüz ağrısını gidermek
  • yüz şeklini orantılı hale getirmek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Op. Dr. Ali Kavuzlu


1978 yılında Gemlik’te doğdum. İlk ve orta öğretimimi Adana’da tamamladım. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. 2003-2009 yılları arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinden ihtisasımı aldım. Zorunlu hizmetimi Polatlı Duatepe Hastanesi’nde yaptım. 2012-2016 yıllarında Yıldırım Beyazıt Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesinde, 2016-2018 yıllarında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde KBB uzmanı olarak görev yaptım. Asistanlık dönemimden itibaren özellikle burun estetiği konusunda yurtiçi ve yurtdışı birçok kurs ve toplantıya katılarak rinoplasti felsefemi ve tekniğimi geliştirdim.desing by

Ali Kavuzlu Beyaz


Editör:
Op. Dr. Ali Kavuzlu

Telefon:
(0312) 911 06 63

Son Güncelleme: 2024

0312 911 06 63
Doktora Sorun
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?