Burun Estetiği Sonrası

Ekim 18, 2021 0
burun-estetigi-sonrasi.jpg

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası hastalarımıza düşen görev ne olursa olsun burnun kurumasını engellemek ve nemli kalmasını sağlayabilmektir. Doktorun vereceği steril su damlaları bu işlemi gerçekleştirecektir, bu nedenle hastaya tek düşen düzenli olarak kullanabilmektir. İlk aylarda burna darbe gelmesi kesinlikle engellenmeli ve kontroller aksatılmamalıdır. İlk günler sert şeyler tüketilmemeli, dişlere baskı uygulanmamalıdır. Ağır spordan bir süreliğine kaçınılmalı ve tüm detaylar doktor ile konuşulmalıdır.

 • Rinoplasti ameliyatı sonrası sosyal hayata, çalışma hayatına ya da okula dönme süreci hastanın kendini iyi hissetmesi ile ilgilidir. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak genellikle bir-iki hafta istirahat önerilmektedir.
 • Rinoplasti ameliyatı her zaman genel anestezi altında yapılır ve genellikle hastalarımız aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Genellikle 2-3 gün sonra tamponlar alınır.
 • Rinoplasti ameliyatı sonrası yeniden şekillendirilen burun kemiklerini sabit tutmak için konulan alçı veya nazal splintler bir hafta sonra çıkarılır. Bunların çıkarılması sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Alçı ve splintler alındıktan sonra burun tekrar bantlanır ve bu bantlar 5 gün sonra hasta tarafından çıkarılabilir.
 • Ameliyat günü ameliyattan sonra sulu ve yumuşak gıdalar önerilir. Ameliyattan üç saat sonra beslenmeye başlanabilir. Ameliyatın ertesi gününden itibaren normal beslenme alışkanlığına dönülebilir. Ancak ilk günlerde acılı ve baharatlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Rinoplasti sonrası alçı vaya nazal splintler alındıktan sonra burnun şişmiş görünmesi normaldir. Bu şiş görünüm zamanla kaybolacak ve burun kesin şeklini 6 aydan sonra alacaktır.
 • Rinoplasti ameliyatı sonrası ilk zamanlarda bazen burun uç kısmında sızı veya hissizlik olabilir. İlerleyen zamanlarda bu durum kaybolacaktır.
 • Rinoplasti ameliyatı sonrası göz etrafında morluk ve şişlikler oluşabilmektedir. Bunlar ilerleyen günlerde içinde kendiliğinden azalıp kaybolacaktır.
 • Ameliyat sonrası ilk bir-iki hafta burundaki yaralar kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. İyileşme süresince bu tıkanıklık azalacak ve zamanla burnunuz açılacaktır.
 • Taburcu olduktan sonra istendiği zaman banyo ve duş alınabilir. Ancak ılık su tercih edilmeli, sıcak su kullanılmamalıdır, banyo kısa tutulmalıdır. Ameliyat sonrasında burna konulan alçı ya da splintlerin düşmemesi için suyla temas etmemesi gerekir. Aynı sebeple buharlı ortamdan kaçınılmalıdır ve banyo sırasında dikkatli olunmalıdır. Bir süre sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ilk haftalarda çok sert burun temizliği yapılmasından kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası iki hafta tütün ve alkol ürünleri tüketilmemelidir.
 • Ameliyat sonrası üç hafta boyunca dar boyunlu kazak ve diğer giysiler giymekten sakınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 3 gün lens takılmamalı, en az 2 ay süresince gözlük kullanılmamalı ve sonrasında mümkünse hafif ve ince çerçeveli gözlük kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası burun cildi hassas hale geldiği için 3 ay yakıcı güneş ışığından korunmak gerekir.
 • Ameliyat sonrası 6 ay savunma ve dövüş sporları ile temas gerektiren ağır sporlar yapılması önerilmez.

Doktorunuzun önerileri burada yazılan bilgilerin üstünde yer alır. Öncelikli olarak doktorunuzla yüz yüze yaptığınız görüşmedeki önerileri uygulayınız.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Op. Dr. Ali Kavuzlu


1978 yılında Gemlik’te doğdum. İlk ve orta öğretimimi Adana’da tamamladım. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. 2003-2009 yılları arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinden ihtisasımı aldım. Zorunlu hizmetimi Polatlı Duatepe Hastanesi’nde yaptım. 2012-2016 yıllarında Yıldırım Beyazıt Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesinde, 2016-2018 yıllarında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde KBB uzmanı olarak görev yaptım. Asistanlık dönemimden itibaren özellikle burun estetiği konusunda yurtiçi ve yurtdışı birçok kurs ve toplantıya katılarak rinoplasti felsefemi ve tekniğimi geliştirdim.desing by

Ali Kavuzlu Beyaz


Editör:
Op. Dr. Ali Kavuzlu

Telefon:
(0312) 911 06 63

Son Güncelleme: 2024

0312 911 06 63
Doktora Sorun
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?